چاپ این صفحه

بهره برداری از خطوط لوله ششم و نهم سراسری؛ گام مهم شرکت ملی گاز ایران در توسعه صادرات گاز

برای افزایش برداشت گاز از پارس جنوبی و جلوگیری از حبس گاز در آن منطقه، خطوط لوله انتقال گاز ششم و نهم سراسری مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران  سوم شهریورماه در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت شامل؛ طرح توسعه مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، بهره‌برداری رسمی از خطوط لوله ششم و نهم سراسری انتقال گاز و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز که با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور، بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد صنعت گاز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته دولت، گفت: با بهره‌برداری از خطوط انتقال گاز مذکور، مردم عزیز مناطق جنوب، جنوب غرب و شمال غرب کشور با کاهش فشار یا افت فشار روبرو نخواهند شد.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها از مهم‌ترین پروژه‌های صنعت گاز در کریدور غرب و شمال‌غرب کشور هستند، زیرا بهره‌برداری از این خطوط و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز در مسیر عسلویه تا میاندوآب، ضمن تقویت پایداری جریان گاز، ظرفیت انتقال گاز کشور را ۱۱۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش داده است.

تربتی تصریح کرد: عملیات اجرای این خطوط با هدف انتقال دائمی، پایدار و مطمئن گاز به جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور و تقویت صادرات گاز به عراق انجام شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: عبور خطوط لوله ششم و نهم سراسری گاز از کریدور غرب کشور، سبب شده شاهد افت فشار گاز در استان‌های کردستان و کرمانشاه نباشیم و همبستگی ایجاد شده بین کریدور مرکز و غرب موجب شده تا استان‌های غربی کشور از دو مسیر گاز دریافت ‌کنند و تنها متکی به گاز دریافتی از مرکز نباشند.

تربتی در پایان، با اشاره به افزایش تولید گاز در پارس جنوبی و تأثیر آن بر شتاب‌بخشی به بهره‌برداری از خطوط لوله ششم و نهم سراسری انتقال گاز، تصریح کرد: این کریدور، گاز را از عسلویه به میاندوآب می‌رساند و برنامه داریم در صورت توسعه صادرات گاز، این خط را از میاندوآب تا بازرگان ادامه دهیم.

174 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 554