چاپ این صفحه

رییس‌جمهوری: شبکه گازی که امروز در ایران شاهد هستیم، در دنیا بی‌نظیر است

ما اکنون در صنعت گاز کاملاً خودکفا شده و دستاوردها و طرح‌های گاز، یادگار بزرگی است که برای دولت آینده به جا گذاشته‌ایم. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن روحانی، رییس‌جمهوری امروز دوشنبه، سوم شهریورماه در آیین بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی وزارت نفت شامل؛ طرح توسعه مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، آغاز عملیات بهره‌برداری رسمی از خطوط لوله ششم و نهم سراسری انتقال گاز و پنج ایستگاه تقویت فشار گاز که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، حسن منتظرتربتی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و جمعی از مدیران ارشد صنعت گاز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: ما نفت و گاز را در کنار هم می بینیم؛ صنعت گاز، صنعتی عظیم و بسیار بزرگ است که هم انرژی پاک را برای ما تولید می‌کند و هم دست‌مایه توسعه کشور خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت گاز در کشور ادامه داد: ضمن آن که صنعت گاز، صنعتی زیربنایی است که صنعت بزرگتر و عظیم‌تری مثل پتروشیمی را اداره و آماده می‌کند و باعث اتصال ایران با همسایگانش نیز شده است.

روحانی یادآور شد: امروز در غرب کشور هم گاز را به ترکیه و هم به عراق صادر می‌کنیم و هم قادر هستیم گاز را به کشورهای شرقی صادر کنیم، ما خط لوله گاز را تا مرز پاکستان هم بردیم که کار عظیمی است که در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفت، ضمن آن که الحمدالله امروز یک انرژی پاک در اختیار همه خانواده ها قرار گرفته است.

رییس جمهوری با بیان این که حدود ۱۷ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم به شبکه گاز سراسری متصل شده، بیان کرد: شبکه گازی که امروز در ایران شاهد هستیم، در دنیا بی‌نظیر است؛ یعنی همه روستاها و شهرها تقریباً ۹۵ درصد از گاز استفاده می‌کنند، به استثنای شهرهای استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان که در دولت یازدهم گاز وارد آن جا شد و ان‌شاءالله این استان‌ها نیز طی سال آینده، همه با خطوط انتقال گاز، به نعمت گاز دست خواهند یافت.

این مقام مسئول گفت: اکثر روستاها امروز از گاز استفاده می‌کنند و می‌توان گفت که تقریباً تا پایان این دولت، به همه روستاها به استثنای برخی روستاها که راه‌های دور هستند و جمعیت کم دارند، گاز رسیده است. خیلی مهم است که امروز اکثر نیروگاه‌های کشور به وسیله انرژی گاز اداره می‌شوند، یعنی خطوط برق در سایه گاز اداره می شود.

تامین انرژی مورد نیاز ۸۹ نیروگاه کشور

روحانی تصریح کرد: انرژی مورد نیاز حدود ۸۹نیروگاه ما توسط گاز تأمین می شود. این کار عظیمی است که این همه پتروشیمی، امروز در سراسر کشور از نعمت گاز استفاده می کنند.

وی ادامه داد: بحمدالله سراسر کشور از عسلویه تا خوزستان تا کردستان و آذربایجان شرقی و غربی همه جا تقریباً در سراسر این کشور خط لوله گاز را می بینیم. این نشان می‌دهد که با مدیریت بسیار خوب، امروز ما در صنعت گاز خودکفا شده‌ایم؛ هرچند باید در مصرف گاز باید مراقبت کنیم تا برای سال های آینده خودکفا بمانیم.

رییس‌جمهوری گفت: در تولید گاز از ۶۰۰ میلیون متر مکعب امروز به نزدیک یک هزار میلیون یعنی یک میلیارد مترمکعب در روز رسیده ایم.  

وی ادامه داد: ما در زمستان ۸۰۰ میلیون متر مکعب یعنی معادل پنج میلیون بشکه نفت را برای مصرف زمستانی در اختیار مردم قرار می‌دهیم. این کار عظیم و بزرگی است و گاز امروز اهمیت خاص و ویژه ای برای اداره کشور دارد. این کار عظیمی است که در این دولت انجام گرفته است.

رییس جمهوری گفت: گاز امروز اهمیت خاص و ویژه‌ای برای اداره کشور دارد این کار بزرگ در این دولت انجام شده است، روز گذشته رهبر معظم انقلاب بر این نکته اشاره کردند که یادگارهایی از این دولت برای دولت آینده بماند، ما یادگار بزرگی در بخش گاز برای دولت آینده گذاشتیم؛ همه فازهای پارس جنوبی جز یک فاز افتتاح و تمام شده است؛ یعنی در گاز کاملاً خودکفا شده‌ایم.

در زمینه نفت و گاز شرمسارمردم نیستیم

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: در زمستان در زمینه گاز به واردات نیازمند بودیم ولی امروز روی پای خود ایستاده ایم، در بنزین، گاز و گازوئیل خودکفا شده‌ایم. اینها ارمغان‌هایی برای ملت و دولت بعدی است؛ دولت بعد وقتی شروع به کار می‌کند، از نظر گاز، بنزین و گازوئیل کاملاً خودکفا است.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به افتتاح دو بخش پتروشیمی بسیار مهم و مرکز مدیریت دیسپچینگ گاز بعنوان قلب انتقال گاز کشور، اظهار داشت: در شروع سال، به مردم قول دادیم که امسال سال افتتاح ها خواهد بود و از اول سال تصمیم گرفتیم که هر هفته یک افتتاح یا افتتاح‌هایی داشته باشیم و افتتاح امروز به ارزش نزدیک به ۵ میلیارد دلار (۴.۷میلیارد دلار) است. کار بزرگ و عظیمی که در شرایط خاص و شرایط تحریم صورت گرفته و ما در زمینه نفت و گاز در برابر مردم ایران شرمسار نیستیم.

روحانی ادامه داد: در میدان‌های مشترک نفت و گاز، کارهای بزرگی را انجام دادیم، در میدان مشترک گازی تولید و استحصال گاز نسبت به سال ۹۲، دو نیم برابر شده است.

مرکز دیسپچینگ؛ مغز شرکت ملی گاز ایران

روحانی پیش از آغاز عملیات بهره‌برداری طرح توسعه و بهسازی مرکز مدیریت دیسپچینگ گاز و خطوط انتقال ششم و نهم سراسری گاز، گفت: برای افتتاح این خط لوله انتقال در غرب کشور که هم گاز را از جنوب به شمال منتقل می‌کند و هم برای صادرات گاز از آن استفاده می‌شود، کار بزرگی صورت گرفته است.

وی با بیان این که مرکز کنترل این خطوط چند ماهی بود که برای افتتاح آماده بود، گفت: اما منتطر بودیم در هفته دولت که ایام مناسبی است، این طرح بزرگ ملی را افتتاح کنیم.

رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: وقتی گاز در منازل، شهرها و روستاها در طول شبانه روز و در زمستان در اختیار مردم است، وقتی فشار گاز متعادل است و یچ نقطه‌ای از کشور با افزایش یا کاهش فشار گاز روبرو نیست، معلوم است که یک مرکز فرماندهی وجود دارد که این اعتدال را به دقت تنظیم می‌کند تا به سراسر کشور با حسابی دقیق، گاز برسد.

وی در پایان، افزود: در واقع، این مرکز مهم که امروز بطور رسمی افتتاح می‌شود، مانند مغز و قلب در بدن انسان، کار کرده و خون را به همه نقاط پمپاژ می‌کند. این کار بزرگ توسط نیروهای متخصص و رایانه‌های بزرگ، انجام می‌شود و از این بابت باید از همه دست‌اندرکاران، همه کارگران، مهندسان و مدیران سپاسگزاری کرد.

157 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 555