چاپ این صفحه

وزیر نفت در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی 152 پروژه گازرسانی در استان کرمانشاه: افزایش تولید پارس جنوبی؛ زمینه‌ساز توسعه گازرسانی شهری و روستایی

به برکت توسعه پارس جنوبی و اجرای طرح‌های گازرسانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، معادل 2.6 میلیون بشکه ظرفیت پالایشی، سوخت در کشور توزیع و مصرف شده که نه تنها به حفظ محیط زیست کمک شایانی کرده، بلکه ما را از واردکننده صرف سوخت مایع به صادرکننده تبدیل کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی 152 پروژه گازرسانی در استان کرمانشاه که با حضور حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، استاندار کرمانشاه، امام جمعه شهرستان پاوه، جمعی از نمایندگان مردم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و نیز جمعی از مسئولین محلی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: در واقع، اگر توسعه گازرسانی در پارس جنوبی اجرایی نمی‌شد، برای تامین 2.6 میلیون بشکه سوخت، باید 10 پالایشگاه 260 هزار بشکه‌ای احداث و تمام کشور نیز به آلودگی کشیده می‌شد، اما اکنون نه تنها سوخت ارزان مصرف می‌شود و ما واردکننده سوخت مایع نیستیم، بلکه نسبت به سال 92، چهار برابر نیز صادرات بیشتری داریم.

وی با اشاره به اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با ۴۲۰ میلیون مترمکعب افزایش، روزانه از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲، به رقم کنونی ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و تولید گاز از این میدان 2.5 برابر شده است، ادامه داد: بعضی وقت‌ها به من می‌گویند شما پالایشگاه نساخته‌اید. چرا نساختم؟! معادل 2.6 میلیون بشکه (پارس جنوبی) ظرفیت پالایشگاهی ایجاد کردیم، این اقدام سبب حفظ محیط زیست و مصرف سوخت ارزان شد و موجب گردید که نه تنها هیچ سوختی وارد نکنیم، بلکه یکی از بزرگترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی مایع شویم.

نقش تعیین‌کننده کردها

زنگنه اظهار کرد: نمی‌توان از تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران صحبت کرد و کردها را که نقش تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند، نادیده گرفت. کردها همیشه جزء لاینفک و تاثیرگذار تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران و اسلام بوده‌اند.

وی ادامه داد: بنده افتخار می‌کنم که کرد هستم، زیرا از قبیله‌ای هستم که همیشه خدمتگذار بوده و برای استقلال و سربلندی ایران عزیز تلاش کرده‌اند. امروز باید بگویم سلام بر کرمانشاه و اورامان قهرمان و سلام بر کردهای همیشه مرزدار و قهرمان.

وزیر نفت با اشاره به اینکه بعضی از روستاهای مرزی این استان همانگونه که آقای استاندار گفتند هنوز از نعمت گاز برخوردار نیستند و ما همه تلاشمان را برای گازدار کردن آنها انجام خواهیم داد، تصریح کرد: دوستانم در شرکت ملی گاز ایران که هم اکنون حضور دارند، این موضوع را پیگیری خواهند کرد که روستاهای مرزی با سرانه بیشتر یعنی حدود ۲۰تا ۲۲ میلیون تومان اجرایی شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه کرمانشاه جزو پیشروترین استان‌ها از نظر گازرسانی نیست اما از سال گذشته، سرعت گازرسانی در آن‌جا خوب شده، افزود: هم‌اکنون ضریب نفوذ گازرسانی روستایی ۷۶ تا ۷۷ درصد است که ان‌شاءالله تا پایان سال، به حدود ۹۰ درصد می‌رسد.

ضرورت تسریع گازرسانی شهری و روستایی در استان کرمانشاه

وزیر نفت با اشاره به اینکه مناطقی مانند سرفیروزآباد در شهر کرمانشاه از نظر گازرسانی عقب است، بر ضرورت تسریع گازرسانی سرپل ذهاب، پاوه، جوانرود و ... تأکید کرد و گفت: این شهرها همیشه دژهای تسخیر ناپذیر در مقابل بیگانگان بودن و هستند، بنابراین با وجود این که مناطق کوهستانی هستند و کار هم دشوار، اما این سختی را همکاران ما با تلاش شبانه‌روزی خود، هموار می‌کنند.

زنگنه افزود: از نظر بودجه گازرسانی به استان کرمانشاه برای رسیدن به میانگین کشوری، همان‌گونه که پیش‌تر هم گفتم، هیچ محدودیتی قائل نمی‌شویم و منابع آن را تأمین می‌کنیم، البته هم‌اکنون استان کرمانشاه در مجموع از نظر گازرسانی وضع خوبی دارد، ولی تلاش‌مان این است برخورداری این استان از نعمت گاز طبیعی را به ۹۸ درصد برسانیم.

وی با بیان اینکه امسال تحت پویش سبز گازرسانی، هر هفته و یا هر دو هفته یک بار، برنامه گازرسانی خواهیم داشت، گفت: تاکنون 22 هزار میلیارد تومان از محل صرفه‌جویی و اجرای بند «ق»، برای گازرسانی روستایی هزینه شده که تمام این‌ها بدون هزینه حتی یک ریال از منابع دولتی بوده است.

وزیر نفت افزود: تاکنون کرمانشاه و کردستان مشکل شبکه داشتند و افت فشار گاز رخ می‌داد، اما اکنون هر دو استان به مدد اجرای خطوط ششم و نهم سراسری در وضعیت مناسبی هستند و نگرانی بابت افت فشار وجود ندارد.

زنگنه با بیان اینکه آثار زیست محیطی گازرسانی روستایی سال‌های آینده مشخص می‌شود، افزود: ایجاد صنایع وسیع، گلخانه‌ها و همچنین هزاران اشتغال از برکات گازرسانی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه اکنون امکان صادرات گاز نسبت به سال 92 دو برابر شده است، خاطرنشان کرد: در تابستان سال جاری، رکورد صادرات 79 میلیون مترمکعب گاز در روز شکسته شد.

وی در پایان، با بیان اینکه باید در امر گازرسانی سیستان و بلوچستان و همچنین تکمیل شبکه‌های زاهدان و زابل تسریع شود، گفت: طی هفته آینده، یک میلیون خانوار شهری و روستایی و بیش از ۷ هزار واحد تولیدی و صنعتی مصرف‌کننده سوخت مایع، از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

157 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 563