چاپ این صفحه

معاون وزیر نفت در امور گاز: ایجاد زمینه‌های درآمدزایی کشور از طریق تامین گاز صنایع

بخش عمده‌ای از گاز تولیدی به‌عنوان یک کالای ارزشمند، به پتروشیمی‌ها تخصیص یافته که هم ارزش افزوده و هم ارزآوری بسیار خوبی برای کشور دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر، با اتفاقات خوبی که در سال‌های گذشته در بخش افزایش تولید پارس جنوبی رخ داده، این روزها تولید گاز کشور به معادل حدود ۵ میلیون بشکه نفت در روز رسیده که سهم عمده‌ای در تأمین انرژی کشور و به تبع آن، درآمدزایی برای کشور دارد.

وی ادامه داد: این که پتروشیمی‌ها با خوراک گازی دریافتی، از خام‌فروشی پرهیز کرده و محصولات خود را با ارزش افزوده بیشتر، به فروش می‌رسانند، نشان از اتفاق مهمی دارد که در بخش افزایش تولید پارس جنوبی رخ داده است.

تربتی با بیان این که چند اتفاق بسیار مهم در بخش گاز در دولت تدبیر و امید افتاد، گفت: اتفاقی که امروز دارد می‌افتد، آن است که ما گاز را علاوه بر مصارف خانگی و مردمی، به بحث پتروشیمی‌ها نیز اختصاص داده‌ایم؛ بخش عمده‌ای از گاز در حوزه پتروشیمی‌ها به محصولات با ارزشی تبدیل می‌شود که ارزآوری بسیار خوبی در این روزها برای کشور دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: خوبی پروژه‌های گاز و توسعه گازرسانی علاوه بر موارد ذکرشده، آن است که چون تقریباً تمام کالای مصرفی این پروژه‌ها در داخل کشور تأمین می‌شود، باعث توسعه صنایع وابسته یا همان صنایع خرد می‌شود و عملاً علاوه بر رفاه مردم، توسعه کارخانه‌های کوچکی را که در سراسر کشور، محصولات مورد نیاز صنعت گاز را تولید می‌کنند را نیز به ارمغان می‌آورد.

منتظرتربتی ادامه داد: در این صورت، این صنایع می‌توانند هم منافع خوبی داشته باشند و هم در شرایط سخت اقتصادی، به حیات خویش ادامه دهند، ضمن آن که در کنار توسعه‌های گازرسانی، این صنایع، اشتغال‌زایی خوبی هم می‌توانند داشته باشند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان، خاطرنشان کرد: گاز امروز دو وجهه پیدا کرده است؛ هم وجهه تأمین رفاه برای مردم و هم وجهه تأمین ارز و درآمد برای کشور که به‌عنوان دومین دارنده ذخایر گازی در دنیا، این انتظار هم از ما می‌رود که گاز را کم‌کم از بحث مصرف گرمایشی صرف، به بحث درآمدزایی سوق داده و بتوانیم ان‌شاءالله، زمینه‌های درآمدزایی گاز را در کشور افزایش دهیم.

116 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 571