یکشنبه 17 اسفند 1399 برابر با 07 مارس 2021

وزیر نفت در افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه کارکنان صنعت نفت: تفکر ، اندیشیدن و عمل به کلام قرآن، راهی برای رشد و سعادت بشریت

وزیر نفت در افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه کارکنان صنعت نفت: تفکر ، اندیشیدن و عمل به کلام...

فرق انسان توسعه یافته و توسعه نیافته در اندیشیدن و تفکر است که به وضوح در قرآن بیان شده است. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بیژن...
معاون وزیر نفت در امور گاز در افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه کارکنان صنعت نفت: انس بیشتر با قرآن به خصوص برای نسل امروز، راهگشای زندگی خواهد بود

معاون وزیر نفت در امور گاز در افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه کارکنان صنعت نفت: انس بیشتر با...

مأنوس شدن با قرآن در شرایط کنونی به دلیل بعضی از مشغله های زندگی، کم رنگ تر از گذشته شده؛ چرا که در آن زمان به خصوص در دوران دفاع مقدس،...
مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز: خشنودي ما، جلب رضايت مردم است

مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز: خشنودي ما، جلب رضايت مردم است

مديرمنطقه 8 عمليات انتقال گاز در ديدار مردمي، رسیدگی به مشكلات و درخواست های مردمی را زمینه بهبود مستمر خدمات رسانی و جلب رضايت مردم...
گام اساسي منطقه 8 عمليات در كاهش مصرف انرژي

گام اساسي منطقه 8 عمليات در كاهش مصرف انرژي

مدیر منطقه 8 عملیات انتقال گاز از تعويض پروژكتورها و چراغهاي صنعتي پر مصرف با هدف صرفه جویی در مصرف برق در این منطقه عملیاتی خبر داد. به...
معاون وزیر نفت در امور گاز: افزایش تولید گاز، مجوزی برای مصرف حداکثری نیست

معاون وزیر نفت در امور گاز: افزایش تولید گاز، مجوزی برای مصرف حداکثری نیست

امروز به مدد توسعه گازرسانی است که ما می‌توانیم صادرکننده فرآورده باشیم و نه واردکننده آن! به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن...

دسترسی های سریع

 
 
 
 
 

وزیر نفت: آغاز پویش سبز گازرسانی در ایران از خراسان رضوی

پویش سبز در ایران از خراسان آغاز شده است. ملاک سبز بودن یک استان، برخورداری ۹۵ درصدی از نعمت گاز است. به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت صبح امروز ۱۳ مرداد ماه در آیین افتتاح گازرسانی به ۷۷ روستا و آغاز به کار خط انتقال تقویتی جنوب مشهد که با حضور حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، حسن افتخاری، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد و کلات و نایب‌رییس اول مجلس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه این استان و برخی از مسئولین استانی و محلی بصورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: اکنون ۸۸ درصد از جمعیت روستایی و ۹۵ درصد مجموع جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار دارند

وی ادامه داد: جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی در سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بودند و اکنون از مرز ۳۰ هزار روستا عبور کرده و تا پایان سال به بیش از ۳۲ هزار روستا می‌رسد.

زنگنه با بیان اینکه از ابتدا نیز هدف‌گذاری برای اتصال ۹۵ درصد جمعیت کشور به شبکه گاز انجام شده بود، اما تا پایان دولت دوازدهم این عدد فراتر خواهد رفت، افزود: این پوشش گسترده گازرسانی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. این یک زیر ساخت بسیار مهم برای کشور است که مردم هم به خوبی آن را حس و درک می‌کنند.

وزیر نفت در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود، اعداد مربوط به صادرات فرآورده‌های نفتی را به دلیل توسعه طرح‌های گازرسانی در کشور بی‌نظیر خواند و تأکید کرد: فعالیت‌ها در صنعت نفت در بیش از دو سالی که از تحریم‌ها گذشته با قدرت ادامه دارد.

زنگنه با بیان اینکه به برکت افزایش تولید گاز و گازرسانی در کشور، اعدادی که برای صادرات فرآورده‌ها داریم، بی‌نظیر است، گفت: به دلیل منافع ملی نمی‌توانم عددی اعلام کنم، اما واقعاً اعداد بی‌نظیر بوده و برای کشور درآمد به همراه داشته است.

بهینه مصرف کنیم! تنها یک پارس جنوبی داریم!

وی در ادامه با بیان این که ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۱، به ۷۵۰ میلیون مترمکعب تا پایان امسال می‌رسد، گفت: اما فراموش نکنیم که ما تنها یک پارس جنوبی داریم؛ بنابراین باید توجه زیادی به بهینه‌سازی مصرف گاز و افزایش راندمان داشته باشیم.

وزیر نفت تصریح کرد: روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد ولی در این مسیر، توجه ‌ما بیشتر به کار غیرقیمتی است.

زنگنه با اشاره به این که امسال 66 درصد یعنی دو سوم گاز کشور از پارس جنوبی تأمین می‌شود، خاطرنشان کرد: این افزایش تولید بیشتر از آن که به‌واسطه پول باشد، به‌واسطه توجه مدیریتی است؛ چراکه به نظر من، آنچه عزت می‌دهد، پول نیست، بلکه اراده و عزم مدیریتی است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه گازرسانی به روستاها به برکت توسعه پارس جنوبی انجام شد، یادآوری کرد: در سال ۹۲ با کمبود گاز روبه‌رو بودیم و مصرف سوخت مایع بالا بود، در این سال نیروگاه‌ها ۲۷میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، در سال‌های اخیر، مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها به یک سوم تقلیل یافت و به ۹ میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم، کمتر می‌شود.

وی با بیان اینکه صادرات گاز نیز با افزایش تولید گاز پارس جنوبی، ۹۰ درصد افزایش یافته است، افزود: ایران هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه حدود ۷۵ میلیون مترمکعب گاز صادر می‌کند.

به گفته وزیر نفت، گاز تأمین شده از میدان گازی پارس جنوبی در سال ۹۱، ۳۹ درصد نیاز گازی کشور بوده که این مقدار در سال ۹۹ به ۶۶ درصد رسیده و نشان از آن دارد که دو سوم گاز کشور در حال حاضر از پارس جنوبی تأمین می‌شود.

اشتغال‌زایی و رونق تولید با افزایش گازرسانی

وزیر نفت با اشاره به این که در میانه سال ۹۲، مطالعه روش‌های مختلف تأمین انرژی پایدار و مطمئن برای روستاها به گروهی از افراد مسلط و به سرپرستی یکی از استادان دانشگاه پلی‌تکنیک سپرده شد، تصریح کرد: این مطالعات حدود یک سال به طول انجامید و نتیجه‌گیری شد که روش گازرسانی از طریق خط لوله، اقتصادی‌ترین روش است.

وی همچنین به بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه ۹۳و قانون رفع موانع تولید اشاره کرد و گفت: با مجوز مجلس شورای اسلامی در تصویب تخصیص درآمد حاصل از صادرات سوخت‌های مایع، اعتبارات مناسبی برای گازرسانی به روستاها حاصل شد که بدون اتکا به بودجه، ۲۶ هزار میلیارد تومان منابع برای این کار به دست آمد.

زنگنه، دولت، مردم و محیط زیست را برندگان واقعی و اصلی این مصوبه و اجرای آن دانست و توضیح داد: دولت برنده بود، زیرا فرآورده‌ مایع برای صادرات به دست آورد؛ مردم برنده شدند، زیرا گاز به خانه‌های آن‌ها رسید و سطح رفاه در زندگی‌شان بالا رفت و محیط زیست هم برنده بود، زیرا دیگر شخصی برای تهیه سوخت هیزم و بوته استفاده نمی‌کند، بی‌شک آثار زیست محیطی این طرح در چند سال آینده بیشتر خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه با گازرسانی روستایی، هزاران شغل ایجاد شد، زیرا همه تجهیزات ساخت ایران است و پیمانکاران نیز ایرانی هستند، افزود: با رساندن گاز به خانه‌ها، مردم بخاری و تجهیزات موردنیاز خریدند و به این شکل چرخه اشتغال در این فرآیند برای مردم ایجاد شد که در این وضع به کمک کشور آمد.

وزیر نفت در پایان، بر ضرورت تداوم اکتشاف در خراسان تأکید کرد و گفت: این استان اگرچه تولیدکننده گاز است و تولید آن نیز از نظر پایداری شبکه مهم، اما در عین حال، با این میزان مصرف، واردکننده بزرگی نیز می‌باشد، اگر ما بتوانیم در این استان گاز کشف کنیم، بسیار کمک‌کننده خواهد بود و می‌توانیم به زندگی مردم، توسعه و رونق بیشتری ببخشیم.

.

107 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 538

آخرین اخبار

اوقات شرعی

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت