سه شنبه 12 اسفند 1399 برابر با 02 مارس 2021

مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز: خشنودي ما، جلب رضايت مردم است

مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز: خشنودي ما، جلب رضايت مردم است

مديرمنطقه 8 عمليات انتقال گاز در ديدار مردمي، رسیدگی به مشكلات و درخواست های مردمی را زمینه بهبود مستمر خدمات رسانی و جلب رضايت مردم...
گام اساسي منطقه 8 عمليات در كاهش مصرف انرژي

گام اساسي منطقه 8 عمليات در كاهش مصرف انرژي

مدیر منطقه 8 عملیات انتقال گاز از تعويض پروژكتورها و چراغهاي صنعتي پر مصرف با هدف صرفه جویی در مصرف برق در این منطقه عملیاتی خبر داد. به...
معاون وزیر نفت در امور گاز: افزایش تولید گاز، مجوزی برای مصرف حداکثری نیست

معاون وزیر نفت در امور گاز: افزایش تولید گاز، مجوزی برای مصرف حداکثری نیست

امروز به مدد توسعه گازرسانی است که ما می‌توانیم صادرکننده فرآورده باشیم و نه واردکننده آن! به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن...
در جلسه هیات رئیسه منطقه 8 عملیات تاکید شد؛ اهتمام جدي به مدیریت پیمانها و نظارت کیفی فعالیتها

در جلسه هیات رئیسه منطقه 8 عملیات تاکید شد؛ اهتمام جدي به مدیریت پیمانها و نظارت کیفی فعالیتها

مدير منطقه 8 عمليات انتقال گاز، به مدیریت پیمانها و نظارت براجراي كيفي فعاليتها در انجام پروژه هاي پيماني منطقه تاكيد نمود. به گزارش...
باحضور وزیر نفت:  گواهینامه صلاحیت حرفه‌ایHSE در ویترین شركت انتقال گاز ایران قرار گرفت

باحضور وزیر نفت: گواهینامه صلاحیت حرفه‌ایHSE در ویترین شركت انتقال گاز ایران قرار گرفت

در مراسم گواهینامه اعطای صلاحیت حرفه ای که با حضور بیژن زنگنه، در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد، شرکت انتقال گاز ایران در سکوی...

دسترسی های سریع

 
 
 
 
 

معاون وزیر نفت در امور گاز در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی 152 پروژه گازرسانی در استان کرمانشاه: تا پایان سال آینده ۵ هزار روستای دیگر گازرسانی خواهد شد

تا پایان سال آینده، حدود ۵ هزار روستای دیگر گازرسانی خواهد شد و ان‌شاءالله انقلاب گازرسانی روستایی تا پایان دولت تدبیر و امید، به انتها می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی 152 پروژه گازرسانی در استان کرمانشاه که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، استاندار کرمانشاه، امام جمعه شهرستان پاوه، جمعی از نمایندگان مردم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و نیز جمعی از مسئولین محلی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، بیش از ۹۰۰ روستا گازرسانی شده و تا پایان سال، ۳ هزار روستا و برای سال آینده نیز ۳ هزار روستای دیگر را در دستور کار داریم، یعنی عملاً تا پایان سال آینده، ان‌شاءالله حدود ۵ هزار روستای گازدار دیگر به روستاهای امروز ما اضافه می‌شود و تا پایان دولت، بحث انقلاب گازرسانی روستایی به انتها می‌رسد.   

وی با بیان این که بر اساس پویش سبز گازرسانی که راه افتاده، در حال حاضر، در ۲۲ استان کشور به عدد ۹۵ درصد رسیدیم، ادامه داد: این امر یعنی، ۲۲ استان کشور استان سبز شده‌اند و فکر می‌کنم با روندی که پیش رو داریم، این پویش سبز به مرور تمامی استان‌های دیگر را نیز همچنان با حمایت‌ها و کمک‌های مردم، در برمی‌گیرد.

تربتی افزود: این مهم را هرگز نباید فراموش کنیم که افزایش تولید در پارس جنوبی که به مثابه پشتوانه این گازرسانی‌ها بوده، با حمایت‌های همه‌جانبه وزیر نفت در اجرایی ساختن بند «ق»، به توسعه این گازرسانی‌ها منجر شده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: البته همان‌طور که می‌دانید، بند «ق» دو فراز داشت؛ یکی بحث ۱۰۰ میلیارد دلار بود که چگونه هزینه و بازگشت شود و فراز دوم آن، بخش بهینه‌سازی بود که بخش عمده آن، خارج از عهده وزارت نفت است ولی امسال ما این بحث را به شدت دنبال کرده و تلاش داریم تا این فراز را نیز به ثمر برسانیم.

این مقام مسئول با بیان این که باید تمام تلاش خود را به کار گیریم تا استان‌هایی مثل کرمانشاه که درصد بهره‌مندی روستایی آن‌ها، کمی کمتر از میانگین کشوری است، به حد نرمال کشوری برسند، گفت: ما تاکنون ۱۳۵۵ میلیارد تومان در بخش گازرسانی در این استان هزینه کرده و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز پروژه‌های جاری داریم که قصد داریم بدون محدودیت برای تأمین منابع مالی، این مهم را به انجام برسانیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از اظهارات خود از محسنات بند «ق» سخن گفت و اظهار داشت: با استفاده از این بند قانونی و در دولت تدبیر و امید با گازرسانی به صنایع، از مصرف 75 میلیارد دلار سوخت مایع جلوگیری به عمل آمد.

وی ادامه داد: این در حالی بود که در سال 92، حدود ۳۰ درصد از نیاز نیروگاه‌ها از سوخت مایع تأمین می‌شد؛ این امر بدین معناست که از ۶۲ میلیارد مترمکعب مصرف سوخت نیروگاه‌ها، ۲۷ میلیارد مترمکعب سوخت مایع بود و ۳۶ میلیارد مترمکعب آن، گاز طبیعی.

تربتی در ادامه سخنان خود بار دیگر به موضوع بند «ق» اشاره کرد و گفت: این قانون خوب، اراده قوی و عالی برای اجرا داشت و و امروز شاهد هستیم که به مدد این قانون، بدون اینکه بار مالی بر دولت تحمیل شود، توسعه گازرسانی در شهرها و روستاها انجام شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که گازرسانی به نیروگاه‌ها، تأثیر چشمگیری هم در حفظ محیط زیست و هم صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع و فروش و صادرات آن داشته است.

به گفته تربتی، مجموع منافعی که از بند «ق» نصیب کشور شده، ۱۰ میلیارد دلار بوده که به مرور افزایش هم می‌یابد و این در حالی است که هزینه‌کرد ما در این بند، معادل ۴ میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر نفت در امور گاز تأکید کرد: اگر گازرسانی به نیروگاه‌ها انجام نمی‌شد، تا به امروز، ۱۵۰ میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه‌ها مصرف می‌شد که مقرون به صرفه نبود، در حالی که با گازرسانی انجام شده، بیش از ۷۵ میلیارد دلار صرفه جویی در این بخش، حاصل شده است.

وی در پایان، با اشاره به اینکه در بند «ق» در سه بخش نیروگاه‌ها، شهرها و روستاها، جایگزینی با گاز مایع انجام شد، ادامه داد: در واقع، اگر افزایش تولید پارس جنوبی به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع گازی کشور، نبود، ما امکان جایگزینی گاز طبیعی را با سوخت مایع در بخش نیروگاهی نداشته و در نتیجه، مازاد مصرف برای صادرات و نیز  ارزآوری نداشت.

102 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار ویژه اسلایدر
کد خبر: 564

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت