دوشنبه 17 بهمن 1401 برابر با 05 فوریه 2023

معاون وزیر نفت در امور گاز در نشست تخصصی «دانش‌افزایی بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانواده» تشریح کرد: نقش تأثیرگذار و محوری زنان در خانواده در اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف

تلاش در جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی، یک تکلیف شرعی است؛ پس با جهاد تبیین، باید تمام ظرفیت نیروی انسانی در حوزه بهینه‌سازی مصرف شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مجید چگنی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست تخصصی «دانش‌افزایی بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانواده» که روز دوشنبه ۱۴ آذرماه با حضور جمعی از نمایندگان کمیسیون انرژی و فرهنگی مجلس، مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده، مشاورین دیگر دستگاه‌های اجرایی در امور زنان و خانواده و مشاوران چهار شرکت اصلی صنعت نفت در امور بانوان برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: اکنون، انرژی، چگونگی به‌دست آوردن و مصرف کردن آن، به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم اجتماعی- سیاسی در دنیای امروز، مطرح است؛ نعمتی که به لطف خدا، ما به وفور آن را در کشورمان داریم.

وی با بیان این‌که آمارها نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از انرژی در کشور توسط خانواده‌ها و به‌صورت غیربهینه مصرف می‌شود، ادامه داد: همین امروز مصرف بخش خانگی و تجاری با کاهش دما، به ۵۳۰ میلیون مترمکعب در روز رسید که این امر بدان معنی است که چیزی حدود ۶5 درصد تولید، به مصرف در این بخش تخصیص یافته است.

چگنی با بیان این‌که این امر بدان معناست که ما از نظر مصرف، نسبت به نرم جهانی، بسیار بالاتر هستیم، گفت: این در حالی است که بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانواده می‌تواند موجبات خلق ثروت و ارزش افزوده در بخش‌های مولد را فراهم آورد.

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه، افزود: از طرفی، زنان نقشی محوری در عرصه مناسبات تربیتی خانواده به‌عنوان مهم‌ترین بستر تحقق تحولات فرهنگی دارند. به همین دلیل، باید با تلاش بسیار، از تمام ظرفیت‌های موجود در این بخش برای اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف، به نحو احسن استفاده کنیم.

وی گرانیگاه بحث بهینه‌سازی را همان تغییر در سبک زندگی عنوان کرد و توضیح داد: زمانی شما می‌توانید با فرهنگ‌سازی در یک بخش، به نتیجه برسید که آموزش را به فرهنگ تبدیل کرده باشید و این امکان ندارد مگر آن‌که تلاش کنیم تا در نوع و سبک زندگی خود، تغییر ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پایان، با اشاره به این‌که ما ۵۶ مشاور بانوان در کمیته‌های مختلف و با توانمندی و ظرفیت‌های بالا داریم، تصریح کرد: باید تمامی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی دست به دست هم داده و نقشه راهی را در این زمینه مدون کنند؛ ضمن آن‌که استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان هم در این حوزه، می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

66 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار اسلایدر
کد خبر: 1103

اوقات شرعی

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت