یکشنبه 30 ارديبهشت 1403 برابر با 19 می 2024

احتمال افت فشار در سرشاخه‌های شبکه گاز؛ درخواست وزیر نفت از تمامی هموطنان برای همکاری در مصرف بهینه گاز

وزیر نفت با اشاره به پایداری توده هوای سرد حاکم بر کشور در روزهای آینده، امکان افت فشار گاز در استان‌های نیمه شمالی را محتمل دانست و تأکید کرد: از عموم هموطنان درخواست می‌کنم با مصرف بهینه و خاموش کردن یک بخاری یا گرم کردن حداقل فضا در محیط کار و منازل، به دیگر هموطنان خود به‌ویژه در استان‌های شمال غرب، شمال و شمال شرق یاری رسانند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، جواد اوجی امروز، سه‌شنبه، 8 اسفندماه با تشریح وضعیت گازرسانی کشور، تصریح کرد: با توجه به موج بی‌سابقه سرمای فراگیر و پایدار در اسفندماه، مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری در روزهای اخیر با جهش بسیار، به‌صورت تصاعدی بالا رفته و در صورت تداوم همین رشد مصرف، احتمال افت فشار گاز در سرشاخه‌های شبکه گازرسانی در استان‌های شمال غرب، شمال و شمال‌شرق وجود دارد.

وی ادامه داد: از عموم هموطنان درخواست می‌کنم با خاموش کردن یک بخاری اضافی یا کاهش دمای سیستم گرمایش مرکزی و یا گرم کردن یک اتاق در منازل و محیط کار، خادمان خود در وزارت نفت را در تأمین گاز برای دیگر هموطنان به‌ویژه در نیمه شمالی کشور یاری کنند.

اوجی با بیان این‌که هم‌اکنون همه مراکز تولید، پالایش، ایستگاه‌های تقویت فشار و شبکه انتقال و توزیع گاز با حداکثر ظرفیت ممکن عملیاتی هستند و همه کارکنان عملیاتی صنعت نفت در آماده‌باش ۲۴ ساعته قرار دارند، تصریح کرد: شبکه گاز هم‌اکنون در حداکثر توان تولید، انتقال و توزیع قرار دارد و در صورت تداوم جهش مصرف به‌ویژه در روزهای آتی که پیش‌بینی استمرار کاهش دما و افت فشار گاز وجود دارد، عبور از این وضعیت تنها با همکاری مضاعف مردم، امکان‌پذیر است.

وزیر نفت با اشاره به این‌که دولت کاهش مصرف را از خود، آغاز کرده و هم‌اکنون در همه محیط‌های اداری و ستادی وزارت نفت، وسایل گرمایشی خاموش یا بر روی دمای رفاه تنظیم شده‌ است، یادآور شد: دولت، وزارتخانه‌ها و اداره‌های دولتی را به مصرف بهینه ملزم می‌کند و شرکت ملی گاز ایران بر این موضوع نظارت دارد.

وی در پایان، اظهار داشت: اجرای راهکارهای مصرف بهینه از جمله خاموش کردن بخاری اضافی، کاهش یک یا دو درجه‌ای دمای سیستم‌های گرمایش مرکزی، استفاده از لباس گرم در محیط کار و منازل، نصب پرده‌های ضخیم و جلوگیری از تلفات گرمایی، نقشی تعیین‌کننده در تأمین پایدار گاز برای عموم هموطنان دارد.

 

91 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در اخبار اسلایدر
کد خبر: 1409

آخرین اخبار

اوقات شرعی

ارتباط با ما

عضویت در خبرنامه سایت